Beton Kiremit Nedir?

Estetik görüntü, uzun ömürlü ve ekonomik çatı kiremitleri 19. Yüzyılın başlarında Almanya’nın Bavyera bölgesinde çimento, kum ve su karışımı ile ilk beton çatı kiremitini oluşturmak için kullanılmıştır. Bu ilk yapılan beton çatı kiremitleri ile inşa edilen birçok ev hala kullanılmakta ve dayanıklılığını ispatlamaktadır. Beton kiremit, özel bir karışım ile hazırlanan betonun kalıplar üzerine preslenmesi ile çeşitli boyut ve biçimlerde oluşan bir çatı kaplama malzemesidir.

Günümüzde, çatılarda kullanılan renkler mimari tasarımlarda önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Beton kiremitler, istediğiniz herhangi bir renkte imal edilebileceği için, yapılarınıza görsel zenginlik katmaktadır. Olağandışı hava şartlarına son derece dayanıklı olan beton kiremitler, uzun süre sorunsuz çatılar oluşturmaya katkı sağlar. Özellikle Avrupa’daki çatılarda büyük oranda beton kiremit kullanılmaktadır.

Beton çatı kiremitlerinin avantajları nelerdir?

Beton çatı kiremitleri genellikle bir evin ömrünü uzatır. Beton çatı kiremidinde belli bir ömrü vardır. Fakat diğer çatı kaplama malzemelerinden farkı tamiratı kolay, aktarılabilir olması, sökülüp başka projelere uygulanabilmesi gibi artıları vardır. Değişik boyama teknolojileri ile istenilen renkte renklendirmenin mümkün olduğu Beton Kiremit güzel, dayanıklı ve güvenlidir.

Beton Kiremit, gerçek anlamda bakım gerektirmeyen üstün kaliteli ve alternatif çatı kaplama ürünlerine göre daha uzun ömürlüdür. Ürünler “yanmaz” anlamına gelen A sınıfı yanmazlık belgesine sahiptir. Beton Kiremit alternatiflerine göre yüksek ısı yalıtımı kolaylıkları ile en uygun kalite-maliyet oranına sahiptir. Beton Kiremit çatı ürünleri kum, çimento su ve isteğe bağlı perlit ile üretildiğinden son derece çevrecidir. Sonuç olarak beton kiremit hammadde ve süreci olarak daha çevre dostudur

Beton çatı kiremit fiyatları ve ömür karşılaştırması!

Beton çatı kiremit fiyatları çatı kaplama malzemeleri arasında en ekonomik fiyatlı bir çatı kaplama malzemesidir.

Asfalt hammaddesinden yapılan membran ve şıngıl tarzı malzemeler hem kısa ömürlü hem de tamiratı zor olan malzemelerdir. Su izolasyonu dışında ısı ve darbelere karşı direnci düşüktür. Çabuk deforme olurlar.

Metal’den yapılan çatı kaplama malzemelerinde hammadde maliyetleri yüksektir ve uzun ömürlü bir malzeme değildir. Tamiratı zor ve ısı izolasyonu yoktur.

Polimer kiremit hammadde maliyetleri yüksek olduğu için satış fiyatında yüksektir. Ömür olarak güneşe karşı direnci çok düşük ve yangında yanıcılığı yüksek bir malzemedir.

Beton kiremit yüksek nemli iklimlerde çürüme yosunlaşma yapmaz. Isı, güneş ışığı ve haşere karşı dayanıklıdır. Bulunduğu şartlara göre 100 yıldan daha uzun bir süre evinizi koruyabilir. Bu sayede uzun süreçte Beton Kiremit mümkün ola en akıllı yatırımdır. Eğimli bir çatı sağlam bir binanın göstergesidir. Beton Kiremit ürünleri etkin maliyet ve enerji verimliliği açısından diğer seçeneklerden üstündür.